28 października 2022

technologie 4.0 

Technologie-wyznaczniki Przemysłu 4.0:

  • Produkcja przyrostowa. Klasycznym przykładem wytwarzania przyrostowego jest druk 3D. Zamiast prototypować poszczególne komponenty, firmy mogą teraz produkować małe partie niestandardowych produktów. Wynikające z tego korzyści obejmują szybkie wytwarzanie złożonych, lekkich konstrukcji.
  • Rozszerzona rzeczywistość. Systemy rzeczywistości rozszerzonej (AR) obsługują różnorodne usługi, takie jak wybór części w magazynie i wysyłanie instrukcji naprawy za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Dzięki AR firmy mogą dostarczać pracownikom informacje w czasie rzeczywistym, które usprawniają podejmowanie decyzji i procedury pracy.
  • Autonomiczne roboty. Autonomiczne roboty mogą ze sobą współdziałać i bezpiecznie pracować ramię w ramię z ludźmi. Roboty te będą kosztować mniej i z czasem będą miały coraz większy zakres możliwości.
  • Big Data i analityka. W kontekście Przemysłu 4.0 gromadzenie i wszechstronna ocena danych z wielu różnych źródeł - urządzeń i systemów produkcyjnych, a także systemów zarządzania przedsiębiorstwem i klientami jest bardzo istotna i może świadczyć o przewadze konkurencyjnej.
  • Chmura. Im więcej inicjatyw związanych z produkcją podejmuje firma, tym bardziej musi udostępniać dane w różnych lokalizacjach. Tymczasem technologie chmurowe są coraz szybsze i bardziej wydajne. Firmy w coraz większym stopniu będą wdrażać dane maszynowe i analizy w chmurze, umożliwiając tym samym więcej usług opartych na danych w systemach produkcyjnych.
  • Bezpieczeństwo cybernetyczne. Przemysł 4.0 poprawia łączność i wykorzystanie standardowych protokołów komunikacyjnych. W rezultacie rośnie potrzeba ochrony krytycznych systemów przemysłowych i linii produkcyjnych przed zagrożeniami cyberbezpieczeństwa. Z tego powodu bezpieczna, niezawodna komunikacja, wraz z zaawansowanym zarządzaniem dostępem do maszyn i weryfikacją tożsamości użytkowników, jest niezbędna.
  • Integracja systemu poziomego i pionowego. Przemysł 4.0 pozwala firmom, działom, stać się znacznie bardziej spójnymi. Międzyfirmowe, uniwersalne sieci integracji danych ewoluują i umożliwiają prawdziwie zautomatyzowane łańcuchy wartości.
  • Przemysłowy Internet rzeczy. Przemysł 4.0 oznacza, że ​​więcej urządzeń jest wyposażonych w wbudowane systemy czujników, sensorów. Ten proces umożliwia urządzeniom komunikację i interakcję zarówno ze sobą, jak i z bardziej scentralizowanymi kontrolerami. Decentralizuje również analizy i podejmowanie decyzji, umożliwiając w ten sposób odpowiedzi w czasie rzeczywistym.
  • Symulacja. Symulacje są kamieniem węgielnym rewolucji przemysłowej 4.0. Są szeroko stosowane w firmach, aby wykorzystać dane w czasie rzeczywistym i odzwierciedlić świat fizyczny. Dobrze wykonane modele pozwalają operatorom testować i optymalizować ustawienia w wielu wariantach, skracając w ten sposób czas ustawiania maszyny i zwiększając jakość.

(Putting Industry 4.0 to Work, dostęp online, 26.01.2021 https://www.bcg.com/en-be/capabilities/manufacturing/industry-4.0)