Regulamin Konkursu

Nowe Horyzonty Rzemiosła

 edycja: 2023

 

 

INFORMACJE OGÓLNE

  1. Konkurs organizowany jest w ramach projektu „NOWE HORYZONTY Rzemiosła – rzemiosło w obliczu przemian społeczno-gospodarczych” sfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Rządowego Programu Polski Inkubator Rzemiosła na lata 2021–2030” realizowanego przez Izbę Rzemieślniczą i Przedsiębiorczości w Białymstoku we współpracy z Białostocką Fundacja Kształcenia Kadr.
  2. Celem projektu jest zwiększenie wiedzy osób młodych o rzemiośle oraz zaangażowanie nowego pokolenia w wymyślanie rzemiosła na nowo, w taki sposób by mogło być miejscem realizacji ich marzeń, ambicji i karier.
  3. Celem konkursu jest identyfikacja pomysłów dzieci, młodzieży szkolnej i studentów dotyczących możliwości rozwoju rzemiosła w czasach kluczowych transformacji społeczno-gospodarczych:
  • transformacji ekologicznej, w tym Gospodarki Obiegu Zamkniętego – obszar: ekologia
  • transformacji cyfrowej, w tym Gospodarki 4.0 – obszar: technologia
  • transformacji edukacyjnej z udziałem pracodawców – obszar: edukacja

ORGANIZACJA KONKURSU

  1. Konkurs Nowe Horyzonty Rzemiosła organizowany jest w dwóch edycjach: w 2022 roku oraz w 2023 roku. Za organizację obu edycji Konkursu odpowiada Białostocka Fundacja Kształcenia Kadr.
  2. Harmonogram konkursu w 2023 roku:
  • otwarcie konkursu: 9 września 2023 roku
  • zamknięcie naboru prac do konkursu: 21 grudnia 2023 roku, godzina 21.00
  • ogłoszenie wyników konkursu: 22-23 grudnia 2023 roku
  1. Konkurs realizowany jest na w trzech kategoriach wiekowych:
  • kategoria A: przedszkola i szkoły podstawowe
  • kategoria B: szkoły średnie
  • kategoria C: uczelnie
  1. W konkursie mogą brać udział wyłącznie:
  • dzieci w wieku przedszkolnym z terenu woj. podlaskiego oraz uczniowie szkół podstawowych z terenu woj. podlaskiego w kategorii A
  • uczniowie szkół średnich z terenu woj. podlaskiego (szkoły branżowe I lub II stopnia, technika, licea ogólnokształcące) w kategorii B
  • studenci, słuchacze uczelni z terenu woj. podlaskiego w kategorii C
  1. Weryfikacja miejsca zamieszkania dzieci w wieku przedszkolnym, szkoły lub uczelni przeprowadzona zostanie przed przekazaniem pracy do oceny i odbywać się będzie na podstawie wypełnionego formularza zgłoszeniowego.
  2. W każdej kategorii wiekowej przewidziano nagrody dla laureatów w postaci bonu zakupowego o wartości:
  • 500 PLN za zajęcie pierwszego miejsca
  • 300 PLN za zajęcie drugiego miejsca
  • 200 PLN za zajęcie trzeciego miejsca
  1. Oceny prac wraz z ogłoszenie wyników dokonuje Kapituła Konkursowa w skład, której wchodzą:
  • przedstawiciele Białostockiej Fundacji Kształcenia Kadr
  • przedstawiciele Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Białymstoku.
  1. Prace konkursowe ocenione będą na podstawie następujących kryteriów:
  • trafność rozwiązania – zgodność przedstawionej pracy z pytaniem konkursowym oraz faktycznymi wyzwaniami transformacji ekologicznej lub cyfrowej; możliwości wdrożenia rozwiązania w praktyce
  • oryginalność rozwiązania – kreatywność, pomysłowość przedstawionej pracy, innowacyjność przedstawionego rozwiązania, nieszablonowe podejście do problemu lub unikalne propozycje rozwiązania problemów technologicznych lub ekologicznych
  • estetyka rozwiązania – wizualny lub techniczny aspekt przedstawionej pracy, sumienność i dokładność wykonania oraz inne aspekty formalne świadczące o zaangażowaniu autora w rozwiązanie problemu
  1. Decyzje Kapituły Konkursowej podejmowane większością głosów w drodze głosowania są ostateczne.
  2. W przypadku niepełnoletnich laureatów konkursu w kategorii wiekowej A i B, nagroda pieniężna zostanie przekazana uczestnikowi za zgodą rodzica lub opiekuna prawnego. W uzasadnionych przypadkach bok zakupowy może zostać przekazany wychowawcy lub nauczycielowi ucznia w celu zrealizowania zakupów na rzecz laureata.
  3. Konkurs ma charakter otwarty oraz anonimowy, dlatego przy zgłoszeniu pracy poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej konkursu nie są wymagane dane osobowe. Uczestnik zgłasza swoją pracę podając adres internetowy celem kontaktu w przypadku, gdy jego praca zostanie nominowana do nagrody. W sytuacji takiej na wskazany adres mailowy wysłana zostanie informacja o nominacji z prośbą o kontakt telefoniczny z organizatorem konkursu w celu ustalenia zasad odebrania nagrody. W przypadku uczestników nieletnich kontakt ten musi podjąć rodzic lub jego opiekun prawny a w uzasadnionych przypadkach nauczyciel lub wychowawca ze szkoły.
  4. W przypadku braku odpowiedzi w ciągu 3 dni na wskazany w formularzu konkursowym adres mailowy wysłany zostanie ponowny mail z informacją o nominacji i prośbą o kontakt. W przypadku braku odpowiedzi na drugi mail w ciągu 3 dni nominacja do nagrody przechodzi na kolejnego laureata. Dlatego też kontakt z uczestnikami nominowanymi do nagrody podejmowany będzie w kolejności od najwyższego miejsca, aż do uzgodnienia odbioru nagród przez wszystkich laureatów.
  5. Uczestnik może w formularzu zgłoszeniowym podać numer telefonu kontaktowego, w przypadku uczestnika niepełnoletniego numer telefonu rodzica lub opiekuna prawnego lub nauczyciela, wychowawcy za jego zgodą, celem przyśpieszenia kontaktu w przypadku nominacji do nagrody.
  6. Ogłoszenie wyników konkursu i publikacja nagrodzonych prac odbędzie się po uzgodnieniu wszystkich laureatów, jednak nie później niż do 31 grudnia w roku, w którym realizowana jest edycja konkursu.
  7. W sytuacji braku możliwości kontaktu z laureatem i braku możliwości lub zasadności nagrodzenia innej pracy nagroda może zostać przesunięta do kolejnej edycji konkursu lub do innej kategorii wiekowej.

WYMAGANIA DOTYCZĄCE PRAC KONKURSOWYCH

  1. Praca konkursowa może być przygotowana na podstawie jednego z opisów firmy (studium przypadku) zamieszczonego na stronie internetowej konkursu:
  • studium przypadku 1: firma ekologiczna:

www.nowehoryzontyrzemiosla.pl/studium-przypadku-1-firma-ekologiczna

  • studium przypadku 2: technologia:

www.nowehoryzontyrzemiosla.pl/studium-przypadku-2-firma-technologiczna

oraz w odpowiedzi na pytania dotyczące tego opisu przygotowane specjalnie dla każdej kategorii wiekowej.

  1. Pytania konkursowe powiązane ze studiami przypadku są opublikowane na stronie internetowej konkursu w trzech osobnych artykułach z nazwą kategorii wiekowej:
  • pytania konkursowe – kategoria A: przedszkola i szkoły podstawowe

www.nowehoryzontyrzemiosla.pl/pytania-konkursowe---kategoria-a

  • pytania konkursowe – kategoria B: szkoły średnie

www.nowehoryzontyrzemiosla.pl/pytania-konkursowe---kategoria-b

  • pytania konkursowe – kategoria C: uczelnie

www.nowehoryzontyrzemiosla.pl/pytania-konkursowe---kategoria-c

  1. Praca konkursowa może być także przygotowana na podstawie opisów i informacji znajdujących się na poszczególnych podstronach:

https://nowehoryzontyrzemiosla.pl/technologia;

https://nowehoryzontyrzemiosla.pl/ekologia;

https://nowehoryzontyrzemiosla.pl/edukacja  

Także w tym przypadku, praca powinna wpisywać się w jedną z kategorii konkursowych (kategoria A: przedszkola i szkoły podstawowe; kategoria B: szkoły średnie; kategoria C: uczelnie) i odpowiadać na jedno z pytań konkursowych dedykowanej danej kategorii.

  1. Charakter i forma pracy w każdej kategorii jest dowolna, jednak ze względu na wiek uczestników oraz treść pytań dla poszczególnych kategorii wiekowej, organizator konkursu sugeruje następujące formy prac dla kategorii wiekowych:
  • kategoria A: prace plastyczne lub literackie: hasło, wiersz, opowiadanie, pomysł
  • kategoria B: prace plastyczne, literackie lub multimedialne: blog, wideoblog, film, piosenka
  • kategoria C: prace konceptualne w formie pisemnej lub nowa idea z opisem rozwiązania
  1. Każda praca powinna być przesłana w formacie umożliwiającym jej odczytanie bez zmiany danych lub formatowania oraz przesłanie mailem tj. nie więcej niż 20 MB, w szczególności:
  • prace plastyczne – plik tekstowy – doc., docx, plik PDF lub zdjęcie pracy w formacie JPG, PNG, GIF
  • prace literackie, pisemne, konceptualne – plik tekstowy – doc., docx, plik PDF
  • prace opisowe zawierające ilustracje i elementy plastyczne – plik tekstowy – doc., docx, plik PDF
  • prace multimedialne: blog, wideoblog, film, piosenka – plik MP3 lub link zapisany w pliku tekstowym doc., docx, pliku PDF
  1. Prace przesłane w innych formatach nie będą oceniane. W przypadku kłopotów z zapisaniem pracy we wskazanym formacie uczestnik może skontaktować się z organizatorem konkursu z prośbą o pomoc techniczną związaną z odpowiednim zapisem pracy.
  2. Prace pisemne, literackie w pliku tekstowym doc., docx, pliku PDF muszą zostać opracowane w taki sposób, by w całości zmieściły się na maksymalnie 4 stronach A4, pisane czcionką nie mniejszą niż 11 PKT. W przypadku prac przekraczających ten limit ocenione zostaną tylko pierwsze 4 strony pracy.
  3. Prace multimedialne takie jak film, piosenka lub wideoblog nie mogą trwać dłużej niż 3 minuty. W przypadku prac przekraczających ten limit ocenione zostaną tylko pierwsze 3 minuty pracy.
  4. W przypadku pracy przekazanej w formie linka zapisanego w pliku tekstowym – doc., docx, pliku PDF, oceniane będą autorskie treści uczestnika dostępne pod tym linkiem. W przypadku bloga ocenie podlegać będą tylko treści do limitu 20 tysięcy znaków, począwszy od początku publikacji wskazanej linkiem. W przypadku wideobloga, filmu, nagrania ocenie podlegać będą tylko treści do limitu 3 minut, począwszy od początku publikacji wskazanej linkiem.
  5. Prace konkursowe nadsyłać należy drogą elektroniczną poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.nowehoryzontyrzemiosla.pl/konkurs lub w uzasadnionych przypadkach mailem na adres: nowehoryzontyrzemiosla@bfkk.pl z podaniem w treści mail imienia oraz nazwy i adresu przedszkola (lub miejscowości zamieszkania dziecka w wieku przedszkolnym), adresu szkoły lub uczelni wraz z uzasadnieniem tej formy przesłania pracy z oświadczeniem: „Akceptuję Regulamin Konkursu”
  6. Prace nadesłane w inny sposób niż wskazano powyżej, w szczególności przekazane bezpośrednio do biura lub wysłane pocztą nie będą oceniane. Organizator nie zwraca nadesłanych prac.
  7. Prace konkursowe nie mogą zawierać treści niezgodnych z prawem, naruszających czyjąś godność lub promujących przemoc.
  8. Nadesłanie pracy na konkurs jest jednoczesną akceptacją Regulaminu Konkursu a tym samym jednoczesną akceptacją:
  • klauzuli informacyjnej:

„W związku z udziałem w Konkursie NOWE HORYZONTY RZEMIOSŁA informujemy:

  1. Administratorem danych osobowych jest Białostocka Fundacja Kształcenia Kadr (dalej: „ADMINISTRATOR”), z siedzibą: w Białymstoku ul. Spółdzielcza 8 15-441 Białystok, Z Administratorem można się kontaktować pisemnie, za pomocą poczty tradycyjnej na adres: ul. Spółdzielcza 8 15-441 Białystok lub drogą e-mailową pod adresem: fundacja@bfkk.pl .
  2. Administrator wyznaczył Inspektora Ochrony Danych - Andrzeja Rybus-Tołłoczko, z którym można się skontaktować pod adresem mailowym: iodo@rt-net.pl.
  3. Dane osobowe są przetwarzane na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).
  4. Przetwarzanie danych osobowych odbywa się w celu przeprowadzenia konkursu,
  5. Dane osobowe nie pochodzą od stron trzecich.
  6. Administrator nie zamierza przekazywać danych do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej.
  7. Administrator będzie przekazywał dane osobowe innym podmiotom, tylko na podstawie przepisów prawa, a także na podstawie zawartych umów powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  8. Dane osobowe będą przetwarzane przez Administratora zgodnie z przepisami prawa.
  9. Osoba, której dane dotyczą ma prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz o prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych.
  10. Skargę nas działania Administratora można wnieść do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
  11. Administrator nie przewiduje zautomatyzowanego podejmowania decyzji.

Potwierdzam zapoznanie się z obowiązkiem informacyjnym.”

  • zgody na publikację:

„W związku z udziałem w Konkursie NOWE HORYZONTY RZEMIOSŁA, zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.) oraz art. 23. Ustawy z dnia 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.)  wyrażam zgodę na nieodpłatną publikację mojej pracy w materiałach drukowanych, plakatach, banerach reklamowych oraz na stronie internetowej Organizatora konkursu. Przekazanie praw do publikacji prac nie jest ograniczone czasowo ani terytorialnie”.

  1. Akceptacja regulaminu z użyciem formularza zgłoszeniowego na stronie internetowej projektu odbywa się poprzez zaznaczenie specjalnego pola z treścią „Akceptuję Regulamin Konkursu” – niezaznaczenie tego pola uniemożliwi wysłanie pracy za pomocą formularza zgłoszeniowego. W przypadku, gdy praca, w uzasadnionych przypadkach, wysyłana jest za pomocą mail w treści mail musi być zawarta formuła: „Akceptuję Regulamin Konkursu” – brak tej formuły w treści mail wysłanego z pominięciem formularza zgłoszeniowego, oznaczać będzie, iż praca wysłana w ten sposób nie będzie oceniana.
  2. Organizator zastrzega sobie prawo do wykorzystania prac w celu popularyzacji Konkursu
    w publikacjach wyróżnionych prac w materiałach edukacyjnych organizatorów.
  3. Nadesłanie pracy na konkurs wiąże się z jednoczesną akceptacją publikacji danych zwycięzców poszczególnych kategorii wiekowych. Dane osobowe laureatów Konkursu będą przetwarzane wyłącznie na zasadach określonych w niniejszym Regulaminie, w szczególności w celu opublikowania wyników konkursu oraz przekazania laureatom nagród konkursowych.

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

  1. Organizator Konkursu zastrzega sobie prawo do zmiany terminów, o których mowa w niniejszym regulaminie oraz do odwołania Konkursu bez podania przyczyn. Wszelkie zmiany regulaminu wymagają formy pisemnej.

  2. W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego i Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
  3. Regulamin wchodzi w życie z dniem ogłoszenia konkursu.

 

PYTANIA KONKURSOWE DLA EDYCJI 2023

Pytania konkursowe dla edycji 2023 opracowano w taki sposób, by zachęcać uczestników do studiowania faktycznych przypadków, czytania z uważnością i analitycznego myślenia. Kreatywność, niebanalność i pomysłowość powinny każdorazowo uwzględniać fakty i realne możliwości, wtedy dopiero mogą być przekute w udane przedsięwzięcie i biznes. Na tym polega przedsiębiorczość.

Pytania konkursowe (jedno pytanie do wyboru) dla kategorii A: przedszkola i szkoły podstawowe.

A1. Zaproponuj hasło promocyjne dla opisanej firmy, oprawę graficzną, plakat lub nowe logo firmy.

A2. Zaproponuj nowe ekologiczne produkty opisanej firmy. Napisz, dlaczego i dla jakich klientów byłyby atrakcyjne. Możesz dołączyć graficzną ilustrację nowego produktu lub          opakowania.

A3. W jaki sposób można wykorzystać Internet, w tym media społecznościowe do promocji produktów opisanej firmy? Zaproponuj pomysł na kampanię reklamową w Internecie. Przykładowe pytania szczegółowe do wyboru: Z jakich portali można skorzystać reklamując produkty tej firmy? W jaki sposób można zareklamować te produkty? Co i do kogo można wysłać, w zależności od rodzaju klienta?

Pytania konkursowe (jedno pytanie do wyboru) dla kategorii B: szkoły średnie.

B1.Czy do przyjmowania zamówień i sterowania produkcją w tej firmie można wykorzystać technologie Przemysłu 4.0 i na czym mogłoby to polegać? Podaj przykłady technologii, urządzeń lub maszyn, które można znaleźć w Internecie a mogłyby być przydatne dla rozwoju firmy.

B2.W jaki sposób opisana firma powinna szkolić nowych pracowników? Przykładowe pytania szczegółowe do wyboru: Czy firma powinna współpracować ze szkołami zawodowymi lub uczelniami? Jeżeli tak to jakimi? Kształcącymi w jakich kierunkach? Na czym ta współpraca mogłaby polegać? Czy firma sama powinna organizować kursy? Jeżeli tak, zaproponuj jakie?

B3. Zaproponuj: akcję promocyjną: hasło promocyjne, oprawę graficzną, plakat lub nowe logo firmy. Możesz zaproponować graficzną ilustrację nowego produktu lub opakowania. Zaproponuj kampanię reklamową w Internecie.

Pytania konkursowe (jedno pytanie do wyboru) dla kategorii C: uczelnie.

C1. Zaproponuj strategię rozwoju opisanej firmy. Przykładowe pytania szczegółowe do wyboru: Na jakie dodatkowe rynki może wejść firma? Jakie nowe lub zmodernizowane produkty może wytwarzać ta firma? Jakich nowych klientów może ta firma pozyskać? Możesz też opracować strukturę nowych celów firmy: misja firmy, cele strategiczne, cele operacyjne.

C2. Kluczem do sukcesu każdej firmy są kompetentni i zmotywowani pracownicy. Dlatego zaproponuj, w jaki sposób opisana firma powinna poszukiwać nowych pracowników? Przykładowe pytania szczegółowe do wyboru: Opisz, w jakich mediach warto umieszczać ogłoszenia? Zaproponuj treść takiego ogłoszenia. Opisz jakie warunki powinna stawiać ta firma dla nowo zatrudnionych, uwzględniając poziom i kierunek wykształcenia oraz wymagania dodatkowe w stosunku do pracownika.

C3. Zaproponuj: akcję promocyjną: hasło promocyjne, oprawę graficzną, plakat lub nowe logo firmy. Możesz zaproponować graficzną ilustrację nowego produktu lub opakowania. Zaproponuj kampanię reklamową w Internecie.